Klinik Psikoloji Nedir?

Psikolojik vakaların hastalık boyutunda olanlarının klinikte incelenmesi, bu hastalıkların tedavileri hakkında derinlemesine araştırmalar yapılması anlayışı ile hareket eden klinik psikoloji, ağır vakaların klinikte yatırılmak suretiyle çözümlendirilmesi yöntemini benimser. Zihinsel davranışsal ve duygusal bozukluğu olan bireyleri değerlendirip, tedavi ederler.

Klinik psikologların ilgilendikleri sorunlar, gelişim dönemleriyle ilgili kısa süreli gelişimsel krizlerden (ergenlikteki başkaldırı ve orta yaşta kendilik değerindeki düşme gibi) fobi, depresyon ya da şizofreni gibi daha ağır sorunların tedavisine kadar değişebilmektedir. Pek çok klinik psikolog aynı zamanda araştırma da yapmaktadır. Araştırma konuları arasında başarılı bir klinik psikoloğun özelliklerini ve bir tedavinin etkililiğinde rolü olan faktörleri belirleme, başarılı yaşlanmayla veya çeşitli davranış bozukluklarıyla ilişkili olan etmenler, fobilerin nasıl geliştiği ya da şizofreninin nedenlerini belirleme gibi konular sayılabilir.

Ayrıca bireyi değerlendirmek amacıyla test ya da ölçek uygulama ve yorumlama ile tedavi amaçlı bireysel ya da grup terapisi yapma da klinik psikoloğun önemli görevleri arasındadır. Lisans ya da yüksek lisans eğitimi olan klinik psikologlar kendi muayenehanelerini açamasalar bile, doktora eğitimli bir başka klinik psikoloğun gözetiminde çalışabilirler.

Bir önceki yazımız olan Gelişim Psikolojisi (Gelişim Psikologu) Nedir? başlıklı makalemizde Gelişim Psikoloğu ve Gelişim Psikolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir